БЛОК 3.
ЧАСТИНА 1

Виконавці угоди

Виконання Угоди про асоціацію забезпечують державні та недержавні інститути на національному та двосторонньому (Україна-ЄС) рівнях.

Виділяють три моделі координації євроінтеграційних процесів:

  1. «децентралізована модель» – покладення координаційних повноважень на МЗС (чи Міністерство закордонних справ та євроінтеграції), в межах якого визначають спеціальний євроінтеграційний структурний підрозділ (Угорщина, Чехія, Хорватія, Чорногорія, Молдова);
  2. «модель м'якої централізації» – передача координаційних повноважень спеціально створеній структурі в Уряді у підпорядкуванні Прем'єр-міністру, Віце-прем'єр-міністру чи Міністру з європейських справ (Естонія, Боснія і Герцеговина, Болгарія, Латвія, Литва, Македонія, Польща, Сербія, Словаччина, Словенія, Чорногорія);
  3. «модель жорсткої централізації» – покладення повноважень на спеціально створений окремий орган виконавчої влади (Албанія, Грузія, Румунія, Туреччина).
В Україні застосовано «модель м'якої централізації». Вона проявляється у створенні структури в Уряді у підпорядкуванні Прем'єр-міністру та Віце-прем'єр-міністру . У нас функціонує багаторівнева система взаємодії інституцій та координації євроінтеграційної діяльності на національному (державні інститути, спеціальні міжвідомчі органи та інститути громадянського суспільства) та двосторонньому рівнях в межах спільних органів асоціації з ЄС.