БЛОК 3.
ЧАСТИНА 4

Громадянське суспільство

Україна та ЄС заохочують співробітництво, діалог, контакти та взаємний обмін досвідом між секторами громадянського суспільства, залучення організацій громадянського суспільства до реалізації Угоди про асоціацію, популяризації історії та культури України серед країн ЄС, інформування українського суспільства про базові цінності, функціонування інституцій та основних політик ЄС, надають сприяння інституційній розбудові та консолідації організацій громадянського суспільства (статті 443, 444 Угоди).

Підтримуючи євроінтеграційні прагнення, громадянське суспільство здійснює власний моніторинг виконання Угоди. За його результатом готує заяви, рекомендації, звіти, доповіді, презентує свою позицію як на засіданнях органів асоціації, так і під час щоквартальних зустрічей з ВПМУ, які організовує Урядовий Офіс координації європейської та євроатлантичної інтеграції. Наприклад, у межах проекту «Громадська синергія» публікують аналітичні документи щодо виконання Угоди в цілому та в окремих її сферах (у грудні 2018 р. вийшла публікація «Інтеграція у рамках асоціації: динаміка виконання Угоди між Україною і ЄС»). ГО «Український центр європейської політики» розробила моніторинговий онлайн інструмент «Навігатор Угоди» (у грудні 2018 р. опубліковано черговий звіт «Україна та Угода про асоціацію. Моніторинг виконання 2014-2018»).
Питання виконання Угоди про асоціацію обговорюють:

  • на двосторонньому рівні в межах Платформи громадянського суспільства Україна- ЄС – форуму для обміну думками представників профспілок, організацій роботодавців та громадського сектору України з представниками Європейського економічного і соціального комітету ЄС;

  • на багатосторонньому рівні в межах Форуму громадянського суспільства Східного партнерства – неформальної платформи організацій громадянського суспільства з країн Східного Партнерства, країн-членів ЄС, представників європейських та міжнародних мереж ініціативи.
На національному рівні діяльність платформ здійснюють у межах Української сторони Платформи громадянського суспільства та Української національної Платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства, які отримують від Проекту «Громадська синергія» (його фінансують ЄС та Міжнародний фонд «Відродження») організаційну, фінансову, комунікаційну, методологічну підтримку в аналітично-адвокаційній та інформаційно-просвітницькій діяльності щодо виконання Угоди.