БЛОК 5.
ЧАСТИНА 2

Доступ до ринку закупівель ЄС

Щоб отримати доступ до ринку державних закупівель ЄС, Україні потрібно позитивне рішення Комітету Асоціації Україна-ЄС у торговельному складі про виконання завдань за «Індикативним графіком інституційних реформ, адаптації законодавства та надання доступу до ринку». Україна фактично вже виконала умови першого етапу, але відповідного рішення поки не ухвалили.
Однак, Україна вже отримала доступ до ринку державних закупівель ЄС в межах Угоди СОТ про державні закупівлі (GPA – The Agreement on Government Procurement). І для цього нам не доведеться вносити подальші зміни в законодавство. У травні 2016 року Україна стала повноправною стороною Угоди СОТ про державні закупівлі. Відповідно, Україна вже отримала доступ до ринків державних закупівель країн, які приєдналися до цієї Угоди (47 країн, 28 з яких – країни-члени ЄС). Ця угода стосується понадпорогових закупівель. Інформацію про умови доступу на ринки цих країн можна подивитися на сайті.
Дані проекту GPA in Ukraine свідчать, що великі українські компанії вже почали виходити на ринки публічних закупівель ЄС.

Для виходу на ці ринки продукція повинна відповідати технічним вимогам країн-замовників. Саме цей фактор обмежує вихід українських компаній на ринок ЄС. Тому реформа технічного регулювання така важлива.

Найбільша відмінність між доступом до ринку закупівель за двома Угодами полягає в тому, що взаємний доступ до ринку закупівель у межах GPA не вимагає додаткових змін у правилах закупівель України. Тоді як в межах Угоди ми маємо ще змінювати законодавство.
Також існує відмінність у масштабі доступу українських компаній до ринку закупівель країн ЄС за двома угодами.

Водночас, Україна вже повністю відкрила доступ до свого ринку закупівель для іноземних учасників. Вона надає всім компаніям недискримінаційний доступ. Це означає, що усю документацію тендерів обсягом понад 133 000 євро для товарів та послуг і 5,15 млн. євро для робіт обов'язково перекладають англійською.
Однак дані МЕРТ свідчать, що частка компаній з ЄС, що беруть участь у закупівлях, залишається низькою.

Прозорість системи закупівель в Україні спростила її моніторинг. Було створено кілька місцевих ініціатив для перевірки тендерів у регіонах. Передусім, звичайно, йдеться про модуль інтелектуального аналізу даних платформи (bi.prozorro.org). На порталі Громадського контролю держзакупівель — Dozorro — загальнодоступно пояснено використання модулю аналізу. Також на цьому порталі можна ознайомитися з розслідуваннями результатів окремих закупівель, оскільки навіть нова система не захищена від зловживань.