Для виконання
Угоди про асоціацію з ЄС у 2014 році прийняли
Закон України «
Про державну допомогу суб'єктам господарювання». Він набув чинності 2 серпня 2017 року. До його появи в законодавстві України не було чіткого правового механізму регулювання державної допомоги та її моніторингу.
Антимонопольний комітет України отримав повноваження моніторингу та контролю за вибірковими державними преференціями, щоб виправити наявні викривлення в окремих сферах економіки, завдяки існуючим підходам до держдопомоги.
Закон повністю віддзеркалює підхід ЄС у розумінні держдопомоги. Він трактує державну допомогу суб'єктам господарювання як
підтримку в будь-якій формі суб'єктів господарювання з ресурсів держави чи місцевих ресурсів, що спотворює або загрожує спотворенням економічної конкуренції, тому що створює переваги для виробництва окремих видів товарів чи провадження окремих видів господарської діяльності. Закон передбачає найрізноманітніші
форми держдопомоги:
- надання субсидій, грантів і дотацій
- отримання суб'єктами господарювання податкових пільг
- відстрочення або розстрочення сплати податків, зборів чи інших обов'язкових платежів.
У цих випадках, коли незрозуміло чи певний вид допомоги можна вважати державною допомогою в розумінні Закону, Антимонопольний комітет України, як уповноважений орган, має перевірити, чи дотримано всі критерії та вимоги щодо виділення державних преференцій, і чи не порушують вони конкуренції на ринку. Кожен випадок отримання державної підтримки потрібно оцінювати окремо.