БЛОК 7.
ЧАСТИНА 2

Норми права ЄС в сільському господарстві

Найбільша частина зобов'язань України в межах Угоди про асоціацію пов'язана з прийняттям регулятивних норм ЄС в аграрному секторі. Вони стосуються стандартів та вимог до безпечності сільськогосподарської продукції та сільськогосподарського виробництва для людей, тварин та рослин. Їх можна згрупувати у три блоки:

 • Технічні вимоги – це вимоги до безпеки продукції, технічної стандартизації, упаковки та маркування продукції.
 • Санітарні та фітосанітарні вимоги стосуються безпеки продуктів харчування та кормів, захисту здоров'я та безпеки людей, тварин, рослин.
 • Екологічні вимоги – вимоги та регламентації до імпорту на територію ЄС добрив, засобів захисту рослин, вимираючих видів тварин, відходів аграрного сектору.
На ринку ЄС діють чіткі умови і правила імпорту агропродовольчих товарів щодо:

 • загального харчового законодавства;
 • реєстрації постачальників продукції з країни походження товару;
 • гігієни харчових продуктів, особливо тваринного походження;
 • мікробіологічних критеріїв;
 • залишків пестицидів, ветеринарних препаратів та забруднюючих речовин у продуктах харчування;
 • генетично-модифікованих продуктів;
 • мінеральних вод, какао, швидкозаморожених харчових продуктів, дитячого харчування;
 • матеріалів, призначених для контакту з харчовими продуктами;
 • маркування, вихідних матеріалів, кормів.
Для ввезення тварин і продуктів тваринного походження на територію ЄС теж існують певні правила. Зокрема:

 • країна-експортер має бути включена до списку держав, яким дозволено експортувати відповідну категорію продукції до ЄС;
 • продукцію має бути вироблено на затверджених переробних підприємствах в країні-експортері;
 • імпорт має супроводжуватися сертифікатом здоров'я, виданим офіційним ветеринарним компетентним органом країни-експортера.
Кожна партія товару підлягає перевірці на пункті пропуску, коли перетинає митний кордон ЄС. Буває, що в країні-експортері зафіксовано спалах ветеринарного захворювання, яке становить серйозну загрозу для здоров'я тварин або людей. Тоді ЄС застосовує тимчасові захисні заходи, аж до призупинення імпорту з країни-експортера.

Для імпорту рослин та продуктів рослинного походження на територію ЄС має бути представлений фітосанітарний сертифікат, виданий компетентним органом країни-експортера. У пункті пропуску має бути проведено процедури фітосанітарного контролю. Крім того, до насіння і посадкового матеріалу висувають специфічні маркетингові умови.

Україна поступово уніфікує національні норми з вимогами ЄС. Вже з 2019 року діють нові вимоги та правила до функціонування ринку агропродовольчої продукції. Вони передбачають значне послаблення державного втручання в діяльність бізнесу. Водночас тепер чітко прописано систему відповідальності і штрафів бізнесу за невиконання вимог щодо безпечності і якості харчової продукції.
Зміна регулятивних правил для національних виробників:

1) Агропродовольчі підприємства повинні запровадити системи управління безпечністю харчових продуктів, засновані на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР). Ця система ідентифікує, оцінює і контролює небезпечні фактори, що є визначальними для безпечності харчових продуктів.

2) Кожен ринок, на якому здійснюють торгівлю агропродовольчою продукцією, повинен мати лабораторію ветеринарно-санітарної експертизи, яка може бути як державною, так і приватною.

3) Чітко визначений перелік об'єктів санітарних заходів, які підлягають державній реєстрації. Це новітні харчові продукти, харчові добавки, ароматизатори, ензими, допоміжні матеріали, вода природна мінеральна. Державна реєстрація безкоштовна.

4) Домашні господарства зобов'язані наносити на свою продукцію відповідне маркування національним знаком відповідності та/або проходити процедури оцінки відповідності.

1 січня 2025 року
1 січня 2025 року
Продукти, отримані внаслідок забою не на бойні, що має експлуатаційний дозвіл, можна використовувати тільки для власного споживання, або реалізувати на ринку в межах 50 км від місця забою, чи в області, в якій він здійснений.
20 вересня 2020 року
20 вересня 2020 року
Туші або частини туш тварин, птиці, риба, мед, яйця, необроблене молоко, сир домашнього виробництва і рослинні продукти можна буде продавати на ринках, якщо їхню придатність підтвердить акредитована лабораторія чи державний інспектор.
1 січня 2020 року
1 січня 2020 року
Вступає в дію заборона населенню здавати на переробку молоко, оскільки Україна змінила стандарт виробництва сирого коров'ячого молока. Воно буде лише трьох ґатунків: "екстра", "вищий" і "перший". Другий ґатунок, який виробляють домогосподарства, скасовано.
1 січня 2020 до 1 січня 2022 року
1 січня 2020 до 1 січня 2022 року
Планують встановити перехідний період, в якому молоко другого ґатунку буде дозволено здавати на переробку тільки в технічних цілях, наприклад, на казеїн.

Для домашніх господарств, які планують виробляти молоко вищої якості, встановлені наступні умови:

1) дотримання санітарних норм;
2) автоматизований процес доїння з використанням доїльних апаратів (не обов'язкова, але бажана умова);
3) обов'язкова наявність холодильних установок.